رسم آنلاین دقیق‌ترین و باکیفیت‌ترین نقشه‌های بتنی در کوتاه‌ترین زمان

هم‌اکنون تجربه کنید

مدل کردن فونداسیون با Safe

نکات ویژه در خصوص مدل کردن فونداسیون سازه توسط برنامه Safe

آیین نامه مورد استفاده در طراحی فونداسیون با برنامه Safe چیست؟

با توجه به اینکه مبنای آیین نامه های بتن ایران بر اساس آیین نامه های ACI نوشته شده و مطابقت دارد. از این آیین نامه ها میتوان استفاده نمود. لیکن باید توجه کرد که در آیین نامه های ACI سال های بعد از 2000 میلادی کلاً روش محاسبه ضریب زلزله تغییر کرده و نتیجتاً ضرایب ترکیب بارها دستخوش تغییر شده است. لذا در صورتی که طراح می‌خواهد برنامه ضرایب ترکیب بارها را مطابق آیین نامه بتن ایران و یا مقررات ملی ساختمان در نظر بگیرد باید حداکثر از آیین نامه ACI-95 استفاده نماید، که البته این آیین نامه تنها در نسخه های 8 از برنامه Safe وجود دارد. در غیر اینصورت اگر از آیین نامه های ACI-02 یا ACI-05 یا ACI-08 و یا بالاتر استفاده نماید باید طراح ترکیب بارها را مطابق آیین نامه های ایران اصلاح کند.

حداقل میلگرد در فونداسیون چقدر است؟

حداقل مقدار میلگرد با توجه به فرمول مقابل محاسبه می‌گردد و مقدار حداقل را در هر وجه تعیین می‌کند. As_min= b*d*alpha آنچه برای سازمان نظام مهندسی ملاک عمل قرار می‌گیرد ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان می باشد. در این مبحث ضریب مربوطه …. تعریف شده است. 9-17-5-2 نکته: مجموع ميلگردهاي هر دو وجه بايد برابر آرماتور حرارت و جمع شدگي باشد

در طراحی فونداسیون کف سازی را چگونه باید در نظر بگیریم؟

در هنگام مدل کردن فونداسیون میتوان وزن کف سازی را بسته به میزان ضخامت آن بر روی فونداسیون در نظر گرفت، این وزن بر روی تنش خاک زیر فونداسیون تآتیر می‌گذارد. و باعث افزایش تنش در برخی نقاط و کاهش آپلیفت در برخی دیگر از نقاط میشود. همچنین وجود این وزن روی فونداسیون عموماً در کاهش میزان میلگرد را در سفره ی بالایی نقش به سزایی دارد.

در ساختمان های معمولی عموماً 40 سانتیمتر کف سازی مشتمل بر مواد مختلف وجود دارد که بصورت تقریبی وزن گسترده ای معادل 800 کیلوگرم بر متر مربع بر سطح فونداسیون میتوان اعمال نمود.

چگونه از اثرات نقطه ای بار در مدل فونداسیون بکاهیم؟

برای کاهش اثرات نقطه ای بارهایی که به فونداسیون وارد می‌گردند، میتوان ابعاد ستون را در آن نقطه به مدل اعمال نمود تا نیروی مذکور در سطح بیشتر با شدت کمتر وارد شود. برای اینکار باید نقطه یا نقاط مورد نظر را در مدل Safe انتخاب نمود و از منوی Assign > Point Load را انتخاب کرد و ابعاد ستون را وارد نمود. دقت شود که گزینه ی Add to Existing فعال باشد. این کار را برای هریک از LoadCase ها باید تکرار نمود.

برای ستون های بتنی ابعاد ستون بتنی را میتوان استفاده نمود.

برای دیوارهای برشی ضخامت دیوار برشی قابل استفاده است

برای ستون های فلزی ضریبی از ابعاد صفحه ستون را میتوان استفاده نمود. ( تقریباً 60 درصد مناسب است )

برخی از قابلیت‌ها:
  • تیب بندی هوشمند
  • رسم جزئیات سازه بتنی
  • محاسبه لیستوفر میلگرد مصرفی
  • مطابق آخرین ویرایش مبحث نهم
  • ادامه ... »

ورود به سایت

مشخصات اشتباه وارد شده اند:

حساب جدیدی برای شما ایجاد شد و اکنون شما با آن وارد شده اید.

تا چند لحظه دیگر به یک ایمیل ارسال می‌کنیم که حاوی لینک تاییدیه ایمیل شما است. لطفاً علاوه بر Inbox پوشه‌های Spam/Junk را نیز نگاه کنید. بعد از تایید ایمیل‌تان می‌توانید برای حساب خود، رمز نیز اختصاص دهید.

از هم اکنون می‌توانید از تمام بخش‌های این سامانه استفاده نمایید.

لطفاً صبر نمایید...

خروج

در حال خارج شدن از حساب کاربری.

لطفاً چند لحظه صبر نمایید...

خارج شدن از حساب کاربری با موفقیت انجام شد.

این پیغام تا چند لحظه دیگر بسته خواهد شد...